ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេសអូស្ត្រាលីលោកស្រី ម៉ារីស ផេន នឹងមកទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានៅថ្ងៃទី៧ និង៨ ខែវិច្ឆិកា ខាងមុខ។
ក្រសួងការបរទេសឱ្យដឹងថាក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចចំនួន២ថ្ងៃនេះលោកស្រី ម៉ារីស ផេន និងជួបសម្ដែងការគួរសមចំពោះនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងជួបជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសដើម្បីពិភាក្សាលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើបញ្ហាតំបន់ អន្តរជាតិ រួមទាំងការធ្វើជាប្រធានអាស៊ានរបស់កម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២២ខាងមុខផងដែរ។
ដំណើរទស្សនកិច្ចលើកនេះគឺបន្ទាប់ពីលោកស្រី ម៉ារីស ផេន បានជួបពិភាក្សាតាមទូរស័ព្ទជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសកម្ពុជាលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែតុលា ពិភាក្សារឿង ភាពជាដៃគូសន្ដិសុខត្រីភាគីអូស្ត្រាលី-អង់គ្លេស-អាមេរិក (AUKUS) ដែលធ្វើឱ្យអូស្រាលីចាប់ផ្ដើមផលិតនាវាមុជទឹកដែលដើរដោយថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ និងបង្កឱ្យតំបន់កើនកម្ដៅជាខ្លាំងនៅ ខណៈដែលកម្ពុជាក្លាយជាប្រធានអាស៊ាននៅឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ៕